Przedmioty codziennego użytku jak włączniki światła, zasuwki, piloty czy sznurowadła nie są niczym godnym uwagi dla osób dorosłych. Lecz dla najmłodszych, którzy dopiero poznają otaczający ich świat, stanowią tajemnicę leżącą wysoko na ścianie, drzwiach czy na niedostępnym blacie stołu. Dzieci uwielbiają eksperymentować poprzez dotyk i sprawdzenia wszystkiego na własną rękę, dlatego tak chętnie bawią się w gaszenie światła, przełączanie kanałów z użyciem pilota czy otwieranie i zamykanie drzwi. By zaspokoić potrzeby najmłodszych, można wzbogacić ich kolekcję zabawek o tablice albo kostki manipulacyjne.

Czym są tablice i kostki manipulacyjne?

Tablice czy kostki manipulacyjne to zabawki, które zawierają w sobie przedmioty użytku codziennego: Kalkulatory, piloty, zasuwki, kłódki, sznurki czy zębatki. Słowem wszystko to, co dziecko może potencjalnie zaciekawić. To jednak nie wszystko. Przedmioty na zabawce są interaktywne, można nimi manipulować: Zamykać i otwierać kłódki, przesuwać zębatki, naciskać przyciski kalkulatora czy ciągnąć i wiązać sznurek. Dzięki takim zabawkom dziecko nie tylko zaspokaja swoją naturalną ciekawość, ale też rozwija swoje zdolności psychomotoryczne poprzez stymulowanie zmysłów dotyku, wzroku czy słuchu w przypadku przedmiotów wydających dźwięki.

Bezpieczeństwo i kompleksowe wykonanie

Tablice czy kostki manipulacyjne są wykonane w taki sposób, by użytkowanie przedmiotów było bezpieczne dla dziecka. W przypadku zabawy prawdziwym pilotem czy kłódką, dziecko może przypadkiem uderzyć się, co zdecydowanie nie stanowi przyjemnego doświadczenia. Na tablicy manipulacyjnej użyteczność przedmiotów pozostaje niezmieniona, ale ich solidne przytwierdzenie zabezpiecza malucha przed nieprzyjemnymi zdarzeniami.

Każdy element takiej zabawki jest ułożony w bliskim sąsiedztwie kolejnego, wobec tego dziecko nie poczuje znudzenia. Rozgryzienie działania jednego przedmiotu będzie motorem napędowym do poznania następnego.

Jaki wiek u dziecka jest odpowiedni do kupna tablicy manipulacyjnej?

Tego typu zabawka wymaga odrobiny skupienia oraz zdolności motorycznych (łapanie, przesuwanie, przekręcanie), wobec tego nie ma sensu kupować jej dzieciom, które jeszcze nie potrafią manipulować przedmiotami. Tablica manipulacyjna sprawdzi się idealnie dla dzieci od 1 do 3 roku życia.

Aby sprawić swojemu maluchowi atrakcyjną wizualnie tablicę lub kostkę manipulacyjną, warto zapoznać się z ofertą na stronie Foxy Family, która zawiera starannie wykonane zabawki interaktywne w kształcie zwierząt z mnóstwem przedmiotów wzmagających zdolności psychomotoryczne.