Czym kierować się w trakcie zakupu zabawek dla niemowląt? Podczas zakupów powinien kierować nami rozsądek i analiza dostępnych produktów. Pośpiech oraz kierowanie się emocjami przy zakupach nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty dla najmłodszych. Zanim wybierzemy konkretny produkt, musimy dokładnie go obejrzeć, przeczytać wszystkie dostępne informacje na opakowaniu czy jeśli mówimy o zakupach online – w opisie produktu.

Nauka poprzez zabawę to świetne rozwiązanie dla wszystkich rodziców. Zapewniając dziecku frajdę, wspierają prawidłowy rozwój. 

Zabawki dla niemowląt na polskim rynku – bezpieczeństwo

Większość zabawek na polskim rynku pochodzi z Chin. Często kojarzymy je z wyrobami kiepskiej jakości, jednakże spory udział w rynku zabawek produkowanych w Chinach zajmują te produkowane na licencji zachodnich firm, które zapewniają jakość wykonania i spełnione normy bezpieczeństwa. Produkty tego typu są wielokrotnie testowane. Podstawowym certyfikatem jakości, który możemy znaleźć na opakowaniu zabawek jest certyfikat CE. Informuje on, o spełnieniu przez wyrób wymóg w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska, a także zdrowia. Czasami jednak chińscy producenci umieszczają zamiast niego napis „China Export” niebędący oznaczeniem certyfikatu. Należy w takiej sytuacji zwrócić uwagę na zapis, ten chiński różni się układem liter. 

Wśród certyfikatów można wyróżnić także:

-certyfikat Instytutu Matki i Dziecka 

-certyfikat Państwowego Zakładu Higieny

-Certyfikat Bezpieczny dla dziecka

-DEKRA, GS, Spiel gut, TÜV Rheinland – certyfikaty jakości wydawane przez instytucje niemieckie

Wszystkie z nich zapewniają o odpowiedniej jakości produktu i należy szukać ich na opakowaniu.

Zabawki dla niemowląt – jakie wybrać? 

Myśląc o zakupie zabawki dla niemowlęcia, należy zwrócić uwagę na stymulację mniejszej ilości zmysłów. Najlepiej stymulować jeden zmysł na raz, maksymalnie dwa. Zabawki pobudzające więcej zmysłów wprowadzają dziecko w stan pobudzenia, który często odreagowuje płaczem i rozdrażnieniem. 

W wieku 0-3 miesięcy stymulujemy zmysł wzroku. W tym wieku ograniczamy bodźce słuchowe, stawiając na dźwięki z otoczenia. Dzieci w takim wieku preferują wzory niż gładkie powierzchnie.  Po tym czasie można rozważyć zakup małych piłeczek, skupiających uwagę dziecka i powodujących otwarcie zaciśniętej w piąstki dłoni. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania takiej piłki i możliwość prania, gdyż dziecko często bawi się nią na podłodze. Dla dziecka w takim wieku należy także rozważyć zakup gryzaka. Dziecko przekłada go sobie w rączkach i jednocześnie może wkładać go do buzi. 

Świetną zabawką dla nieco starszych niemowlaków, będzie szmatka sensoryczna. Ważne, aby zabawka miała niewiele kolorów i faktur. Wtedy świetnie pobudzi zmysły dziecka. Dobrym wyborem dla dzieci w tym wieku będą także książeczki dla niemowląt. Prezentują one dziecku obrazy, które przyciągają jego uwagę. Kolejnym typem zabawki są grzechotki. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jej cichość oraz jakość wykonania.

Zabawki dla niemowląt – podsumowanie

Przy zakupie zabawek dla niemowlęcia najważniejszy jest umiar. Angażowanie wielu zmysłów u takiego dziecka powoduje odreagowanie w postaci płaczu. Dziecko w takim wieku nie potrafi nam powiedzieć, że czegoś jest za dużo. Warto zwrócić także uwagę na jakość wykonania takiej zabawki, kierując się odpowiednim certyfikatem i informacjami podanymi na opakowaniu produktu.

Partner artykułu: Sklep zabawkowy – Żuczek Zabawki